האתר בהקמה | להזמנות: 054-727-3660

טלפון


+972-54-727-3660

אי-מייל

arishomron@gmail.com

Go to English site

עיצוב בהשראת הוואבי-סאבי Wabi-Sabi

אוקטובר 12, 2016 תערוכות בגלריית AZUL 0

וואבי-סאבי הוא אידיאל אסטטי הלקוח מעולם התרבות היפנית והוא מהווה גורם השראתי בתפיסת עולמו האסטטית של ארי שומרון כאמן המתמקד בחומרים ממוחזרים.
וואבי-סאבי הוא תמצית האסתטיקה היפנית המביא לקדמת הבמה את יופיים של הדברים הלא-מושלמים, הלא-קבועים והלא שלמים.
להלן תמצית עקרונות ה- Wabi-Sabi ע"פ הספר של לאונרד קורן "וואבי-סאבי לאמנים, למעצבים, למשוררים ולפילוסופים" בהוצאת אסיה 2003
Wabi-Sabi – For Artists, Designers, Poets & Philosophers – Leonard Koren

עקבות התהליך הטבעי
דברים שהם ברוח הוואבי-סאבי הם ביטויים של זמן שקפא. הם עשויים מחומרים רגישים להשפעות מזג האוויר ולמגע יד האדם. הם נושאים על גופם צלקות ממגע השמש, הרוח, הגשם, החום והקור אשר מתבטאות באיבוד צבע, בחלודה, בכתמים, בעיוות צורה, בהתכווצות, בהצטמקות ובהיסדקות. החתכים, השבבים, המכות, הצלקות, השקעים, הקילופים ושאר סימני השחיקה שלהם הם עדות לשימוש שנעשה בהם בעבר, לטובה או לרעה.

לא רגיל
דברי הוואבי-סאבי לפעמים אדישים לטעם הטוב המקובל. מאחר שאנחנו כבר יודעים מהם פתרונות העיצוב ה"נכונים", וואבי-סאבי מציע לנו במתכוון את הפתרונות ה"שגויים".

אינטימי
דברי הוואבי-סאבי לעיתים שקטים ומתכוונים פנימה. הם מאותתים לצופים: התקרבו, געו, תקשרו. הם מעודדים את צמצום המרחק הנפשי בין דבר אחד לדבר אחר. בין אנשים לבין דברים.

לא יומרני
דברי הוואבי-סאבי הם בעלי נוכחות סמכותית ושקטה. חיים בשלום עם סביבתם.

ארצי
דברי הוואבי-סאבי עשויים להיראות מחוספסים ולא מעודנים. הם עשויים על פי רוב מחומרים שאינם רחוקים ממצבם המקורי, בתוך או מעל פני האדמה, והם עשירים במרקם גולמי ומחוספס.

מעורפל
דברי הוואבי-סאבי הם לעיתים בעלי איכות מעורפלת, או רפה. קצוות שהיו פעם חדים, זוהרים כעת באור רך. צבעים שהיו פעם חיים ובהירים נהיים מטושטשים ובעלי גווני אדמה בוציים או בעלי גוונים מעושנים של זריחה או שקיעה. צבע כסף-חלודה של שתילים ונבטים חדשים.

פשוט
פשטות עומדת בליבם של דברי הוואבי-סאבי. לקצץ עד המהות אבל לא לפגוע בפיוטי.

הסטודיו – מצפה רמון

ינואר 4, 2016 מאמרים 0
הסטודיו – מצפה רמון

מאז חזרתו ב- 2012 ממסע בן שבע שנים לקליפורניה ובואנוס איירס, ארי מתגורר ויוצר במצפה רמון.

כתמי לידה

ארי הגדיר את עצמו בעבר כ- feinschmecker"", פרפקציוניסט בהיבט של ההתייחסות לחומר הגלם עצמו. קשה היה לו לקבל למשל פגם בעץ ובדרך כלל היה מניח אותו בצד כיוון שלא עמד בציפיות שלו כבר בשלב ההכנה. כיום הוא לא רק משאיר את הפגם אלא אף מבליט אותו. אותו פגם או לכלוך שדבק בעץ או החלודה שהתהוותה על הברזל, הם "כתמי הלידה" האישיים של כל חומר והם אלה שנותנים לעבודה את הייחוד והאופי שלה. לכן כל יצירה היא ייחודית בפני עצמה ולעולם לא תהיינה שתי עבודות זהות גם אם הן מאותה סדרה.

מחזור + חידוש = מיחדוש

היום הוא נטוע עמוק בתוך נושא המחזור, הודות גם להשפעה של  קליפורניה שמובילה את ארה"ב בעשייה ובחקיקה בתחום זה. כל כך הרבה עץ למיחזור מקיף אותנו שארי לא יכול להתעלם מנוכחותו המתעצמת כפסולת סביבתית. לכן הוא "זורם" עם החומרים ונותן להם את הכבוד הראוי. את הפגמים, הסדקים, החורים, החלודה ואף הלכלוך הוא מקבל כנתון מובנה, חלק מה- DNA של החומר ומנסה "להפוך כל דפקט לאפקט.”

זהירות! ציידים/לקטים

ארי טייל וגר תקופות ארוכות בארצות רבות כך שנחשף למגוון רחב של תרבויות, אך הוא מעיד על עצמו שחזר בעצם לתקופת הציידים/לקטים והוא מלקט מכל הבא ליד: חלקי רהיטים שבורים, משטחים, ספרים, פסולת ברזל, אבנים, שורשים וכיו"ב. את הרוב הוא ממחזר אבל גם משתמש בחומרים לא ממוחזרים. “אין ספק שאני מתגעגע לעושר ולמגוון של העצים שיש לקליפורניה וארגנטינה להציע ובארץ זה מצריך יצירתיות מוגברת, בטח ובטח במקום כמו מצפה רמון בה אני חי ויוצר, שלא ממש מוקפת ביערות ופסולת אורבנית…"

אי-השלמות המושלמת

העובדה שחומר הגלם לא מושלם מאתגרת כל פעם מחדש ובה טמון היופי בתהליך העבודה כיוון שהאמן צועד בתווי מחשבתי מתגלגל. היצירה מהווה תרגיל אינטלקטואלי ולא סדרה של פעולות מכניות. העבודה עם עץ ממוחזר דורשת זמן הכנה משמעותי ויש בה חיפוש מתמיד אחר הערך המוסף למוצר הסופי.

כל העולם במה

עם התגברות המודעות לנושא המיחזור והחשיפה לאינטרנט שמספקת שפע של רעיונות, ניראה כי כיום כמעט כל אחד יכול לייצר עבודת אמנות או שולחן קפה וקרוב לוודאי שאיזה אמן רדום קיים בכל אחד ואחת מאתנו. אמן תמיד שואף לחדש ולהתחדש ובתחום המיחזור זה אתגר לא קטן. חובת ההוכחה להביא לעולם מוצר מקורי מורגשת היטב על כתפי האמן, אך באותה עת היא גם מנוע אדיר לדחיפה ויצירתיות מקורית. ארי אוהב לשלב בין חומרי גלם שונים כמו עץ, ברזל וזכוכית ולהוסיף גם קורטוב של חומרים נוספים כמו שורשים, אבנים וכדומה. בנוסף, היות והומור הוא חלק אינטגרלי מחייו הוא נוטה לשלב אותו, גם אם רק בקריצה, בחלק מעבודותיו.

גלרית AZUL – תל אביב

ינואר 4, 2016 מאמרים 0
גלרית AZUL – תל אביב

חלק מעבודותיו של ארי שומרון מוצגות כדרך קבע בגלריה AZUL הנמצאת בשכונת פלורנטין בדרום תל אביב. הגלריה ממוקמת בתוך מפעל המייצר תוויות לתעשיית הטקסטיל, הראשון מסוגו בארץ שהוקם בשנת 1951. יחד עם איילה אזולאי בעלת המפעל, ארי נכנס כשותף בגלריה ב- 2015 ולקח חלק בעיצובה. לאחר כשנה החליט למקד את זמנו בקידום הסטודיו שלו במצפה רמון אך הגלריה ממשיכה להתפתח וקנתה לה מקום מכובד במרחב האמנותי של דרום תל אביב.

גלריה AZUL מציגה תערוכות מתחלפות של אמנים מכל רחבי הארץ והשנה גם תציג תרערוכת של אמנים מאיטליה. העבודות נבחרות בקפידה על ידי אוצרת הגלריה ושיח אמנים פתוח לקהל מתקיים באחת השבתות בעת התערוכה.

בנוסף, הגלריה גם משמשת חלל לאירועים תרבותיים של עד 60 איש כגון: ערב הקראת שירה, השקת ספר, מופע ג'אז, סדנאות, הרצאות וכיו"ב.

פרטים על הגלריה ניתן למצוא בקישורית בתחתית הדף Azul Gallery. סיפור הקמת הגלריה מובא בהמשך.

קצת היסטוריה

מ- downtown Manhattan ל- downtown Tel Aviv

בשנת 1951 הגיע צבי פיסקביץ לביקור בניו יורק במטרה לחפש רעיון לעסק חדש בארץ. הוא הסתובב ברחובות דרום מנהטן, בעיקר ברובע האופנה, כשלפתע החל לרדת גשם עז. מיד נכנס לכניסה בבניין הסמוך על מנת למצוא מחסה מהגשם. מששמע רעש של מכונות בבניין, הלך בעקבותיו ונכנס פנימה לתוך מפעל קטן שייצר תוויות לבגדים. סקרנותו הטבעית, ואוזנו, שתמיד אהבה רחש של מכונות, הביאו אותו לדבר עם מנהלת המפעל ובנה, יהודים מן הסתם. שיחה קצרה ביניהם ומר פיסקביץ כבר ידע שהוא יקים מפעל דומה בארץ. הוא רכש מבעל הפטנט מצרפת מכונה ידנית העומדת לתצוגה בגלריה/מפעל, שאותה הפעיל במרפסת ביתו בתל אביב, וכמה חודשים אחר כך נולד בבית רומנו, בדרום תל אביב, מפעל התוויות הראשון בישראל "פלסיד בע"מ".

ורד שומרון ובן זוגה ארי שומרון הציעו לאזולאי איילה לנהל את המקום ב- 1993 והיא מנהלת את המקום מאז וכיום גם הינה הבעלים של פלסיד ביחד עם בן זוגה מוריס.

המפעל העסיק בשיאו 25 עובדים וייצר תוויות למיטב מעצבי ויצרני האופנה בארץ ובעולם שכללו את  Victoria's Secret,Calvin Klein, Marks & Spencer, GAP,  ומותגים רבים אחרים. המפעל עבר בשנות ה-90 למיקומו הנוכחי וממשיך לשרת ציבור לקוחות נאמן זה 65 שנה. בעקבות שינויים בשוק הטקסטיל הוחלט להקצות חלק משטח המפעל להקמת גלריה לעיצוב, אמנות, תרבות ואירועים.

על התערוכה "קפה הפוך"

אוגוסט 30, 2015 תערוכות בגלריית AZUL 0
על התערוכה "קפה הפוך"

מאז ומעולם היה לי fetish בלתי-מוסבר לשולחנות קפה. אולי העובדה שהם נמוכים ועומדים מוצקים על 4 רגליים יציבות משמש לי עוגן לאדמה, שכן כל חיי אני בתנועה ונדודים. גם אם לשולחן מסוים יש קו מיתאר אורגני ולאו דווקא גיאומטרי, הקו הרציף, הסגור, נותן לי תחושה של שלמות, סגירת מעגל ונינוחות. המשטח צף ממעל אך מחובר ישירות לקרקע, בדומה לתנוחות יוגה בהן הראש שואף להגיע לשמיים ובכוח נגדי הרגליים משתרשות עמוק באדמה. אלה כנראה שני העולמות בהם אני חי ופועל.

בתרבות הסינית, ברזל ועץ הם שניים מחמשת יסודות הטבע המרכיבים את היקום. אני מרותק מאד משילובי חומרים, ומוסיף לברזל ולעץ לעיתים גם זכוכית, אבן, נייר וחומרים וחפצים נוספים כמו ספרים, חלקי מכונות ועוד. כל החומרים והחפצים "כשרים" מבחינתי לשימוש באמנות ממוחזרת, שהפכה עם השנים נר לרגלי וקיבלה תאוצה בתקופת שהותי בקליפורניה. בשימוש בהם אני מקדם את גלגול הנשמות של כל חומר ואולי מפיח בו חיים חדשים.