האתר בהקמה | להזמנות: 054-727-3660

Go to English site

2 ביוני – 14 ביוני – Perfect Imperfections

May 6, 2019 תערוכה 0
2 ביוני – 14 ביוני – Perfect Imperfections

 

 

עוד על ארי שומרון

לאחר מסע משפחתי שנפרש על פני שבע שנים בצפון ודרום אמריקה, ארי שומרון הקים ב- 2014 את הסטודיו שלו ברובע דרכי הבשמים במצפה רמון. בחסות הנוף המדברי ושלוות המקום הוא יוצר רהיטים יש מאין, בעיקר מחומרים ממוחזרים.

ארי שומרון הוא אמן, יוצר, מעצב ומייצר רהיטים ועבודות אמנות שימושית. עבודותיו מתאפיינות בהמולה של קולאז’ים צבעוניים (למרות היותו, ואולי דוקא, עיוור צבעים), ובחיבור חומרים ממוחזרים מעץ, ברזל וזכוכית, שלהם נלווים לעיתים אבנים ושורשים מהמדבר המקומי.

מסעותיו בעולם משחר ילדותו, כבן לדיפלומט ישראלי (נולד בשוודיה, שהה עם משפחתו ברוסיה, אנגליה וארה”ב), חיבתו לתרבות היין, וההומור האופייני לו, משוזרים וטבועים גם הם בעבודותיו. מאחורי כל עבודה יש סיפור יוצא דופן, קוריוז, חיבור למקום גיאוגרפי מיוחד או להיסטוריה מרתקת. ארי מעיד על עצמו שהוא “כנראה עדיין חלק משבט של ציידים-לקטים” – שכן באופן קבוע הוא אוסף חומרים וחפצים מכל הבא ליד ברחבי הארץ והעולם, ונותן להם במה בעבודותיו.

ארי שומרון מקדש את העבודה המשותפת עם לקוחותיו, בארץ ובחו”ל, ביצירת  one pieceהמותאם לדרישותיהם כחוויית קשר אנושי ואמנותי ייחודי.

 

עיצוב בהשראת הוואבי-סאבי Wabi-Sabi

October 12, 2016 תערוכה 0

וואבי-סאבי הוא אידיאל אסטטי הלקוח מעולם התרבות היפנית והוא מהווה גורם השראתי בתפיסת עולמו האסטטית של ארי שומרון כאמן המתמקד בחומרים ממוחזרים.
וואבי-סאבי הוא תמצית האסתטיקה היפנית המביא לקדמת הבמה את יופיים של הדברים הלא-מושלמים, הלא-קבועים והלא שלמים.
להלן תמצית עקרונות ה- Wabi-Sabi ע”פ הספר של לאונרד קורן “וואבי-סאבי לאמנים, למעצבים, למשוררים ולפילוסופים” בהוצאת אסיה 2003
Wabi-Sabi – For Artists, Designers, Poets & Philosophers – Leonard Koren

עקבות התהליך הטבעי
דברים שהם ברוח הוואבי-סאבי הם ביטויים של זמן שקפא. הם עשויים מחומרים רגישים להשפעות מזג האוויר ולמגע יד האדם. הם נושאים על גופם צלקות ממגע השמש, הרוח, הגשם, החום והקור אשר מתבטאות באיבוד צבע, בחלודה, בכתמים, בעיוות צורה, בהתכווצות, בהצטמקות ובהיסדקות. החתכים, השבבים, המכות, הצלקות, השקעים, הקילופים ושאר סימני השחיקה שלהם הם עדות לשימוש שנעשה בהם בעבר, לטובה או לרעה.

לא רגיל
דברי הוואבי-סאבי לפעמים אדישים לטעם הטוב המקובל. מאחר שאנחנו כבר יודעים מהם פתרונות העיצוב ה”נכונים”, וואבי-סאבי מציע לנו במתכוון את הפתרונות ה”שגויים”.

אינטימי
דברי הוואבי-סאבי לעיתים שקטים ומתכוונים פנימה. הם מאותתים לצופים: התקרבו, געו, תקשרו. הם מעודדים את צמצום המרחק הנפשי בין דבר אחד לדבר אחר. בין אנשים לבין דברים.

לא יומרני
דברי הוואבי-סאבי הם בעלי נוכחות סמכותית ושקטה. חיים בשלום עם סביבתם.

ארצי
דברי הוואבי-סאבי עשויים להיראות מחוספסים ולא מעודנים. הם עשויים על פי רוב מחומרים שאינם רחוקים ממצבם המקורי, בתוך או מעל פני האדמה, והם עשירים במרקם גולמי ומחוספס.

מעורפל
דברי הוואבי-סאבי הם לעיתים בעלי איכות מעורפלת, או רפה. קצוות שהיו פעם חדים, זוהרים כעת באור רך. צבעים שהיו פעם חיים ובהירים נהיים מטושטשים ובעלי גווני אדמה בוציים או בעלי גוונים מעושנים של זריחה או שקיעה. צבע כסף-חלודה של שתילים ונבטים חדשים.

פשוט
פשטות עומדת בליבם של דברי הוואבי-סאבי. לקצץ עד המהות אבל לא לפגוע בפיוטי.

הסטודיו – מצפה רמון

January 4, 2016 מאמרים 0
הסטודיו – מצפה רמון

מאז חזרתו ב- 2012 ממסע בן שבע שנים לקליפורניה ובואנוס איירס, ארי מתגורר ויוצר במצפה רמון.

כתמי לידה

ארי הגדיר את עצמו בעבר כפרפקציוניסט בהיבט של ההתייחסות לחומר הגלם עצמו. קשה היה לו לקבל למשל פגם בעץ ובדרך כלל היה מניח אותו בצד כיוון שלא עמד בציפיות שלו כבר בשלב ההכנה. כיום הוא לא רק משאיר את הפגם אלא אף מבליט אותו. אותו פגם או לכלוך שדבק בעץ או החלודה שהתהוותה על הברזל, הם “כתמי הלידה” האישיים של כל חומר והם אלה שנותנים לעבודה את הייחוד והאופי שלה. לכן כל יצירה היא ייחודית בפני עצמה ולעולם לא תהיינה שתי עבודות זהות גם אם הן מאותה סדרה.

מחזור + חידוש = מיחדוש

היום הוא נטוע עמוק בתוך נושא המחזור, הודות גם להשפעה של  קליפורניה שמובילה את ארה”ב בעשייה ובחקיקה בתחום זה. כל כך הרבה עץ למיחזור מקיף אותנו שארי לא יכול להתעלם מנוכחותו המתעצמת כפסולת סביבתית. לכן הוא “זורם” עם החומרים ונותן להם את הכבוד הראוי. את הפגמים, הסדקים, החורים, החלודה ואף הלכלוך הוא מקבל כנתון מובנה, חלק מה- DNA של החומר ומנסה “להפוך כל דפקט לאפקט.”

זהירות! ציידים/לקטים

ארי טייל וגר תקופות ארוכות בארצות רבות כך שנחשף למגוון רחב של תרבויות, אך הוא מעיד על עצמו שחזר בעצם לתקופת הציידים/לקטים והוא מלקט מכל הבא ליד: חלקי רהיטים שבורים, משטחים, ספרים, פסולת ברזל, אבנים, שורשים וכיו”ב. את הרוב הוא ממחזר אבל גם משתמש בחומרים לא ממוחזרים. “אין ספק שאני מתגעגע לעושר ולמגוון של העצים שיש לקליפורניה וארגנטינה להציע ובארץ זה מצריך יצירתיות מוגברת, בטח ובטח במקום כמו מצפה רמון בה אני חי ויוצר, שלא ממש מוקפת ביערות ופסולת אורבנית…”

אי-השלמות המושלמת

העובדה שחומר הגלם לא מושלם מאתגרת כל פעם מחדש ובה טמון היופי בתהליך העבודה כיוון שהאמן צועד בתווי מחשבתי מתגלגל. היצירה מהווה תרגיל אינטלקטואלי ולא סדרה של פעולות מכניות. העבודה עם עץ ממוחזר דורשת זמן הכנה משמעותי ויש בה חיפוש מתמיד אחר הערך המוסף למוצר הסופי.

כל העולם במה

עם התגברות המודעות לנושא המיחזור והחשיפה לאינטרנט שמספקת שפע של רעיונות, ניראה כי כיום כמעט כל אחד יכול לייצר עבודת אמנות או שולחן קפה וקרוב לוודאי שאיזה אמן רדום קיים בכל אחד ואחת מאתנו. אמן תמיד שואף לחדש ולהתחדש ובתחום המיחזור זה אתגר לא קטן. חובת ההוכחה להביא לעולם מוצר מקורי מורגשת היטב על כתפי האמן, אך באותה עת היא גם מנוע אדיר לדחיפה ויצירתיות מקורית. ארי אוהב לשלב בין חומרי גלם שונים כמו עץ, ברזל וזכוכית ולהוסיף גם קורטוב של חומרים נוספים כמו שורשים, אבנים וכדומה. בנוסף, היות והומור הוא חלק אינטגרלי מחייו הוא נוטה לשלב אותו, גם אם רק בקריצה, בחלק מעבודותיו.

על התערוכה “קפה הפוך”

August 30, 2015 תערוכה 0
על התערוכה “קפה הפוך”

מאז ומעולם היה לי fetish בלתי-מוסבר לשולחנות קפה. אולי העובדה שהם נמוכים ועומדים מוצקים על 4 רגליים יציבות משמש לי עוגן לאדמה, שכן כל חיי אני בתנועה ונדודים. גם אם לשולחן מסוים יש קו מיתאר אורגני ולאו דווקא גיאומטרי, הקו הרציף, הסגור, נותן לי תחושה של שלמות, סגירת מעגל ונינוחות. המשטח צף ממעל אך מחובר ישירות לקרקע, בדומה לתנוחות יוגה בהן הראש שואף להגיע לשמיים ובכוח נגדי הרגליים משתרשות עמוק באדמה. אלה כנראה שני העולמות בהם אני חי ופועל.

בתרבות הסינית, ברזל ועץ הם שניים מחמשת יסודות הטבע המרכיבים את היקום. אני מרותק מאד משילובי חומרים, ומוסיף לברזל ולעץ לעיתים גם זכוכית, אבן, נייר וחומרים וחפצים נוספים כמו ספרים, חלקי מכונות ועוד. כל החומרים והחפצים “כשרים” מבחינתי לשימוש באמנות ממוחזרת, שהפכה עם השנים נר לרגלי וקיבלה תאוצה בתקופת שהותי בקליפורניה. בשימוש בהם אני מקדם את גלגול הנשמות של כל חומר ואולי מפיח בו חיים חדשים.